COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Chodníkom K. Matúšku na Vtáčnik
Dátum konania:
08.05.2019
Cieľ:
Vtáčnik z Kľaku - Vtáčnik
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Organizácia uvedeného podujatia bola podporená z prostriedkov z 2% dane z príjmov - zľava z účastníckeho poplatku vo výške 30%.

Trasa:

Kľak - Ivanov salaš - Vtáčnik - Kláštorská skala - Horný dom - Bystričianska dolina - Sekaniny - Gepňárova dolina.

Náročnosť:

stredne náročné, prevýšenie: 765 m, dĺžka trasy: 15,6 km, čas pochodu: 5:10 hod.

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, inštruktor I. triedy pešej turistiky

E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. alebo mobil: 0918 777 400.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vtáčnik z Kľaku

Popis

Kľak (650 m.n.m.) je obec ležiaca na úpätí pohoria Vtáčnik. Prvá písomná zmienka pochádza zo 17. storočia, kedy bola založená z osady Horné Hámre. Najstaršou zmienkou o obci je miestna kaplnka postavená v roku 1735, ktorá slúžila obci a priľahlej usadlosti Ostrý Grúň. Kaplnka je chránená pamiatka. Rímsko-katolícky kostol postavili v roku 1753 zasvätením svätej Terézii Avilskej.

Počas SNP sa stala obec miestom jedného z najbrutálnejších masakrov civilného obyvateľstva na území Slovenska, ktorý vykonala nacistická jednotka Edelweiss. Smutne sa preslávila Krvavou nedeľou, keď v roku 1945 bola úplne vypálená, vyrabovaná a mnohí obyvatelia boli zavraždení nemeckým vojskom (zhorelo 132 domov a hospodárskych stavieb, zavraždených bolo 84 občanov).  

Vtáčnik (1 346 m n. m.) je výrazný bralnatý, plochý a značne rozložitý vrchol vulkanického pôvodu na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria Vtáčnik. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria. Je najvyšším vrchom celého pohoria Vtáčnik. Vrchol pokrýva zmiešaný ihličnato-listnatý les. Zo živočíchov stojí za zmienku výskyt rysa ostrovida, muflóna či medveďa hnedého.

Samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje kruhový výhľad na okolité horstvá, ako sú Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Strážovské vrchy, Veľká Fatra, Malá Fatru, ale aj Žiarska a Hornonitrianska kotlina. Vtáčnik je významným cieľom turistov v tejto oblasti a je tiež významnou križovatkou viacerých turistických chodníkov. Vrchol je zároveň ôsmou zastávkou náučného chodníka Vtáčnik, začínajúceho v Gepňárovej doline neďaleko obce Bystričany.

Vtáčnik predstavuje typické vulkanické pohorie tvorené andezitom. Vývoj v pohorí Vtáčnik je úzko spätý s vývojom v Kremnických vrchoch. V riečnom prostredí sa uložili vrstvy polymiktných zlepencov s pieskovcami a pokračujúca subsidencia umožnila vznik jazerno-močiarneho prostredia. Tu došlo k vzniku uhoľných slojov ako sú Handlová a Nováky, ktoré sú bádenského veku.

Kláštorská skala (1 279 m.n.m.)  je tretí najvyšší vrch v pohorí Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej, najvyššej časti pohoria nad obcou Kľak a pokrýva ho zmiešaný les. Nadväzuje na masív najvyššieho vrchu Vtáčnik a v podobe hrebeňa vedie juhozápadným smerom. Ide o najvýznamnejšie skalné mesto Vtáčnika. Tvorí ju skupina skalných pilierov prečnievajúcich vysoko nad okolitý terén. Ponúka výhľady na Pohronie a na Hornonitriansku kotlinu. Pomenovanie dostala podľa tvaru otvoru v skale pripomínajúceho kríž.

Bystričany (239 m.n.m.) sa nachádzajú v južnom cípe Hornonitrianskej kotliny, na najjužnejších výbežkoch Strážovských vrchov a západných svahoch pohoria Vtáčnik. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1388, predpokladá sa staršie osídlenie lokality. V časti Chalmová sa zachoval pôvodne románsky kostol svätej Anny z 12. storočia, neskoršie rozšírený, tu sa nachádzajú aj kúpele. V parku dominuje starobylý kaštieľ z prvej polovice 17. storočia, dnes jedna z mála obývaných kultúrnych pamiatok na hornej Nitre.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Marec 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141517
18192021222324
252627283031