COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Mikulov-Valtice-Lednice
Dátum konania:
17.09.2016 - 18.09.2016
Cieľ:
Mikulov - Lednice - Pavlovské vrchy
CATEGORIES:
Cykloturistika , Pešia turistika

Popis

Trasy:

Sobota, pešo: Dolní Věstonice - Dívčí hrady - Děvín - Sirotčí hrádek - Stolová hora - Turold - Mikulov - Svatý Kopeček - Mikulov.

Sobota, cyklo: Dolní Věstonice - Brod nad Dyjí - Pasohlávky - Ivaň - Strachotín - Dolní Věstonice - Pavlov - Bulhary - Lednice - Rybničí zámeček - Hraniční zámek - Mikulov.

Nedeľa, pešo: Rajsna - Kolonáda na Rajsně - Valtice - Rendez-vous - Svatý Hubert - Ladenská alej - U Tří Grácií - Nový Dvůr - Lednice.

Nedeľa, cyklo: Valtice, hranice - Schrattenberg - Herrnbaumgarten - Poysdorf - Walterskirchen - Ebersdorf an der Zaya - Neusiedl an der Zaya - Altlichtenwarth - Reintal - Rendezvous - Svatý Hubert - Tři Grácie - Nový dvůr - Lednice.


Náročnosť:

Sobota, pešo: stredne náročné, dĺžka trasy: 15 km, prevýšenie: 596 m, čas pochodu: 5:15 h.

Sobota, cyklo: stredne náročné, dĺžka trasy: 70 km, prevýšenie: 197 m, čas cyklotrasy: 5:10 h.

Nedeľa, pešo: stredne náročné, dĺžka trasy: 15,5 km, prevýšenie: 55 m, čas pochodu: 4:00 h.

Nedeľa, cyklo: náročné, dĺžka trasy: 68 km, prevýšenie: 591 m, čas cyklotrasy: 5:20 h.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Mikulov - Lednice

Popis

 

Pálava je chránenou krajinnou oblasťou Pavlovských vrchov, ktoré sú charakteristické vápencovými skalami z tvrdých jurských vápencov vytvárajúcich skalné útesy. Pálava je dominantou Južnej Moravy a rozprestiera sa v severozápadnom výbežku Panónskej nížiny, ktorá je najteplejšou a najsuchšou oblasťou Českej republiky, čo dodáva oblasti takmer charakter Stredomoria. Patrí medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie miesta Českej republiky, keďže na pomerne malej ploche sa nachádza viacero pekných miest a navyše je tu pekná príroda.

Na  svahoch vrcholu Devína (549 m. n. m.) možno obdivovať krasovú lesostep, ktorá poskytuje pestrú mozaiku skalnatých suchých trávnikov, lemových spoločenstiev, suchomilných krovín a teplomilných dubových porastov. Jedinečné klimatické podmienky umožnili výskyt rastlinných endemitov. Aj preto oblasť Pálavy je súčasťou biosférickej rezervácie UNESCO.

Oblasť Pálavy medzi najdlhšie osídlené miesta Českej republiky. Bola osídlená už pravekými lovcami, čoho dôkazom je známa Věstonická Venuše. V období gotiky tu boli postavené dva hrady – Děvičky (428 m. n. m.) a Sirotčí hrádek (458 m. n. m.). Dnes je možné obdivovať len ich zrúcaniny, ktoré sú dominantou okolia a sú ľahko dostupné.


Dolní Věstonice  sa preslávili nálezom približne 11 centimetrov vysokej soške Věstonická venuša, ktorá bola nájdená v roku 1925. Obec sa stala symbolom najvýznamnejšieho táboriska človeka na Zemi v dobe ľadovej a miestom vzniku najstarších umeleckých tradícii ľudstva. Práve tu boli nájdené najstaršie tkané textílie, keramika z pálenej hliny a popola. V dobe Veľkomoravskej ríše sa tu usadili Slovania, čo potvrdzuje neďaleké veľkomoravské hradisko a pohrebisko.


Hrad Děvičky sa rozprestiera na vápencovej skale a bol postavený ako gotický zemepanský hrad. Hrad dominuje svojmu okoliu a návštevníkom ponúka pekný kruhový rozhľad do okolia.


Sirotčí hrádek sa nachádza blízko Stolovej hory (458 m. n. m.) a bol postavený na dvoch skalných útesoch, ktoré oddeľuje roklina. Dodnes sa zachovala časť jeho múrov. Návštevníkom poskytuje krásne kruhové výhľady do okolia.


Turold je vrchol ležiaci v Pavlovských vrchoch, na severnom okraji Mikulova. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie z dôvodu výskytu skalného, stepného a krovinového rastlinného a živočíšneho spoločenstva na vápencovom podklade. Nachádza sa tu jaskyňa, ktorá bola zničená na začiatku 20. storočia pri lámaní vápenca. Zachovala sa len jej malá časť v dĺžke približne 1 km, ktorá je sprístupnená verejnosti. Vedie tu náučný chodník s informačnými tabuľami. Súčasťou Turoldu je Geopark s 15 blokmi hornín z Českej republiky.


Mikulov juhomoravské mesto nachádzajúce sa na úpätí Pavlovských vrchov. Vyznačuje sa bohatou históriou a preto patrí medzi najnavštevovanejšie mestá Južnej Moravy. Už v stredoveku patrilo k najvýznamnejším moravským mestám a má bohatú vinársku tradíciu, ktorú tu doniesli Rimania. Doteraz sa táto tradícia zachovala, čoho dôkazom sú vinice rastúce v okolí mesta a tradičné septembrové Pálavské vinobranie.

Mikulov ponúka návštevníkom množstvo architektonických pamiatok, ako je historické námestie, stĺp Najsvätejšej trojice, zámok Mikulov stojací na výraznom skalnom útese, zámockú záhradu, gotickú mestskú hranolovú vežu, vežu na Kozom vrchu prezývanú Kozí hrádek, ktorý je voľne prístupný verejnosti, viacero kostolov, kláštor, Svatý kopeček s kostolom sv. Šebastiána, ktorý je zároveň prírodnou rezerváciou a jaskyňu Turold. Netreba zabúdať na krásne okolie, vinice, prírodu a neďalekú Páľavu.


Valtice sú známym juhomoravským mestečkom s bohatou vinárskou tradíciou. Mesto ponúka návštevníkom viacero pamiatok a historických zaujímavostí. Samotné jeho jadro s morovým stĺpom a renesančnou radnicou je chránenou mestskou pamiatkovou zónou. Na návrší sa nachádza zámok Valtice so zámockým parkom. Nad mestom na vrchole Homoly sa nachádza vyhliadkový objekt Kolonáda, ktorý poskytuje výhľady na Mikulov, Pavlovské vrchy a širšie okolie Južnej Moravy. Okolie mesta spolu s Lednicami tvorí Lednicko-valtický areál, ktorý je krajinnou pamiatkovou zónou a je súčasťou „Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO“.  

V okolí Valtíc sa nachádza romantická stavba Rendezvous vybudovaná v podobe rímskeho triumfálneho oblúku, romantická novogotická kaplnka Svatý Hubert s troma arkádami uprostred upravenej lúky, kryté stĺporadie U Tří Grácií, Belvedér a iné, okolo ktorých budeme postupne prechádzať.


Lednicko-valtický areál je od roku 1996 v zozname miesť Svetového kultúrneho prírodného dedičstva UNESCO. Rozkladá sa na ploche 200 km2 a je považovaný za najrozsiahlejšie človekom vymodelované územie v Európe.


Apollónův chrám leží na vrcholku nad Mlynským rybníkom. Ide o pavilón s nadstavbou a vyhliadkovou terasou. Sochárska výzdoba, ktorá sem bola prenesená zo zrušeného chrámu Múz, sa tématicky viaže k antickému bohu Apollonovi. Vstupné je 25 Kč.


Nový dvůr vznikol prestavbou z hospodárskej usadlosti pre chov oviec. Stavby bola doplnená tzv. Rotundou, kruhovou sálou oddelenou presklenými stenami od stajní pre 20 kusov kráv vzácneho bernského plemena. Dvor ale paradoxne nakoniec preslávili kone, ktoré sa tu chovajú dodnes a na nich je možné sa i prejsť.


Tři Grácie tvorí súsošie troch antických bohýň, ktoré pôvodne stalo v lednickom zámockom parku, v roku 1825 bolo premiestnené na vyvýšeninu nad Prostredným rybníkom a obostavané kolonádou.


Svatý Hubert je lesnou kaplnkou zasvätenou patrónovi lovcov – svätému Hubertovi. Kaplnka stojí na lesnej svetline v lese a je obľúbeným miestom rodinných piknikov.


Lednice sú významnou vinárskou obcou ležiacou na Južnej Morave. Sú súčasťou Lednicko-valtického areálu a návštevníkom ponúkajú veľa historických pamiatok. Dominantou obce je neogotické námestie a neogotický zámok Lednice. Vedľa zámku sa nachádza Palmový skleník, v ktorom sa pestuje cca 250 druhov tropických a subtropických rastlín. Zámok je obklopený zámockým parkom s upravenými krovinami, antickými sochami a fragmentmi. Park obsahuje až 112 druhov ihličnanov a 462 druhov listnáčov.


Minaret je dominantou nielen Lednického zámockého parku, ale i symbolom celého Lednicko- valtického areálu. Jeho výstavba bola zrealizovaná s veľkými problémami hlavne pri založení stavby v bažinatom teréne. Preto muselo byť podložie spevnené 500 dubovými pilotmi, na ktorých bola následne stavba založená. Z jeho vyhliadkového miesta v bezmála 600 výške je možné pozorovať takmer všetky stavby areálu a poskytuje aj krásny výhľad na Pálavu a na Malé Karpaty.

Najbližšie podujatia

Kalendár podujatí

<<  Marec 2024  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
      1  3
  4  5  6  7  810
111213141517
18192021222324
252627283031