COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Pánska Javorina
Dátum konania:
02.04.2016
Cieľ:
Pánska Javorina - Považský Inovec
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Kulháň - Jelenia dolina - Panská Javorina - Jamka - Dolné Zľavy, chata - Pod Smutným vŕškom - Topoľčiansky hrad - Podhradie.


Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 16,3 km, prevýšenie: 775 m, čas pochodu: 4:55 hod.


Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel.: 0903 575 211, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Pánska Javorina

Popis

 

Kulháň (320 m n.m.) je horská osada v obci Zlatníky. Leží pod východnými svahmi a úbočiami Považského Inovca, pod vrcholom Pánska Javorina. Jej história je spojená pravdepodobne s ťažbou zlata. Názov súvisí so stredovekým osídlením a príchodom hostí - nemeckých kolonistov a osadníkov, vznikol poslovenčením nemeckého spojenia kuhl-hain (vo význame chladný, studený háj).

Po zániku banskej a prospekčnej činnosti v stredoveku osada spustla. V 17. storočí sa táto oblasť opäť osídlila, keď panstvo tu dalo postaviť majer. Neskôr tu bol postavený aj vodný mlyn. V osade sa v dávnej minulosti nachádzala skláreň.

Neďaleko sa nachádza chránený areál Okšovské duby. Vyhlásená bola v roku 1984 na rozlohe 1,5 ha, bez ochranného pásma. Predmetom ochrany sú jednotlivo i v skupine rastúce duby, pozoruhodné vysokým vekom, mohutným vzrastom a estetickým vzhľadom na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.


Pánska Javorina (943 m n.m.) patrí k najvyšším a najkrásnejším vrcholom pohoria Považský Inovec. Nachádza sa približne 7 km severne od obce Podhradie a je významnou križovatkou turistických ciest. V roku 2010 tu bola sprístupnená nová drevená trojposchodová Rozhľadňa Panská Javorina, ktorá je vysoká 16 metrov. Z vyhliadkovej plošiny je krásny výhľad na okolité hrebene Považského Inovca, na Piešťany, údolie Váhu až po Trenčín, Partizánske, Bánovce a Nitru, Marhát, Tríbeč.


Topoľčiansky hrad  (525 m.n.m.) sa týči na vápencovo-dolomitovom brale v juhovýchodnej časti Považského Inovca, nad obcou Podhradie. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1235. Hrad bol viackrát poškodený cudzími vojskami. Koncom 19. bola v romantickom slohu dostavaná hlavná veža a konzervovaná časť opevnenia.

Hrad bol súčasťou sústavy považských hradov. Hradu dominuje v súčasnosti hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou. Zrúcanina hradu sa postupne rekonštruuje a preto je tu obmedzený prístup.


Podhradie (428 m.n.m.) sa nachádza na severozápadnom okraji okresu Topoľčany, na východnom okraji pohoria Považský Inovec. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1245.  

Obec bola vedená ešte pod pôvodným pod názvom Hornouc (Hrnovce). V druhej tretine 13. storočia bol nad obcou postavený Topoľčiansky hrad, vďaka ktorému rástol aj význam obce.

Tá sa neskôr zmenila na služobnícku obec Topoľčianskeho hradu, preto aj získala názov Podhradie. Obec bola neskôr viackrát premenovaná, súčasný názov sa používa od vzniku Československa.

 

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  August 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  7
  8  91011121314
151617181921
222324252628
293031