COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zim. výstup na Téryho chatu
Dátum konania:
27.02.2016
Cieľ:
Téryho chata - Vysoké Tatry
Kategória:
Turistika na lyžiach, snežniciach

Popis

Trasa:

Starý Smokovec - Hrebienok - Starolesnická poľana - Zamkovského chata - Téryho chata - Zamkovského chata - Starolesnická poľana - Hrebienok - Starý Smokovec.

 

Náročnosť:

náročné, prevýšenie: 1 150 m, dĺžka trasy: 19 km, čas pochodu: 6:35 h.

 

Vedúci podujatia:

Ing. Ján Gašparovič, cvičiteľ pešej turistiky  

Tel.: 0918 777 400, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Téryho chata

Popis

 

Starý Smokovec (1 010 m n.m.) bol vybudovaný pod končiarmi Slavkovského štítu a má kúpeľný charakter s prameňom kyselky. Osada je križovatkou železničných tratí úzkorozchodnej tatranskej elektrifikovanej železnice, ktoré vedú do Popradu, Tatranskej Lomnice a na Štrbské pleso. Z osady vedie pozemná lanová dráha na Hrebienok.


Hrebienok (1 285 m n.m.) je významným turistickým a lyžiarskym strediskom. V okolí Hrebienku sa nachádzajú viaceré historicky známe tatranské chaty – Rainerova chata, Bíliková chata a Zamkovského chata. Z Hrebienka vychádzajú mnohé značkované turistické chodníky, hlavne do Malej a Veľkej studenej doliny, na Slavkovský štít, na Skalnaté pleso a do Slavkovskej doliny a sú z neho pekné výhľady na končiare Vysokých Tatier a do Podtatranskej kotliny.


Zamkovského chata (1475 m.n.m.) je útulná, vysokohorská chata pod hornou hranicou lesa v dolnej časti Malej Studenej doliny. Chatu postavil v rokoch 1942-1943 známy horský vodca a horolezec Štefan Zamkovský s manželkou Ludmilou, dovtedy nájomca na Téryho chate. V období 2.svetovej vojny poskytla chata a jej okolie úkryt prenasledovaným politickým utečencom, partizánom a židovským rodinám.


Téryho chata (2 015 m.n.m.) je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou. Postavená bola v roku 1899 v blízkosti Piatich Spišských plies, v hornej časti Malej Studenej doliny. Chata prešla viacerými stavebnými úpravami, naposledy v roku 2009. Od začiatku nesie meno po banskoštiavnickom „lekárovi chudobných" - po Edmundovi Térymu, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky a z okolitých štítov ako prvý vystúpil v roku 1876 na Prostredný hrot a v roku 1877 na Pyšný štít.

V roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškoláci - horolezci, ktorí tu ukrývali poľských odbojárov i ruských utečencov zo zajateckých táborov, ktorých potom dopravovali do povstaleckých oblastí Nízkych Tatier.


Malá Studená dolina  je 4,5 km dlhá, terasovitá vysokotatranská dolina. Vyznačuje sa baníckou tradíciou, pričom ťažilo sa tu zlato a meď. Chodník vstupujedo doliny pri Zamkovského chate a postupne prechádza pásmom kosodreviny, ktorú charakterizuje mohutná skalná terasa. Po jej prekonaní chodník dosahuje Téryho chatu.

Dominantnými vrcholmi lemujúcimi záver doliny sú Prostredný hrot, Ľadový štít a Lomnický štít. Dolina je považovaná za jednu z najväčších tatranských ľadovcových dolín v tvare písmena U so širokým dnom a s neobyčajne strmými svahmi.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  August 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
  1  2  3  4  7
  8  91011121314
151617181921
222324252628
293031