COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Donovaly - Čachovo
Dátum konania:
20.02.2016
Cieľ:
Šachtičky - Čachovo - Nízke Tatry
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Člen KST Horná Nitra mal na podujatie zľavu 30% z ceny zájazdu, použijú sa prostriedky získané z 2 % dane z príjmov.

 

Trasa:

Trasa na pešo: Čachovo - Fugerov Dvor - Šachtička - Panský Diel - a späť.

Trasa na bežky: Donovaly - Nad Poliankou - Krčahy - Lúčky pod Jelenskou skalou - sedlo Dolný Šturec - Šachtička - Čachovo.

 

Náročnosť:

Trasa na pešo: stredne náročné, dĺžka trasy: 13,4 km, prevýšenie: 840 m, čas pochodu: 4:35 h.

Trasa na bežky: stredne náročné, dĺžka trasy: 26 km, prevýšenie: 325 m, čas pochodu: 5:00 h.

Zjazdové lyžovanie: Lyžiarske stredisko Selce-Čachovo, prevádzková doba: 9:00-16:00.

 

Zodpovedný vedúci:

Mária Šulková, inštruktor pešej turistiky  

Tel.: 0918 056 249, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Šachtičky - Čachovo

Popis

 

Donovaly (980 m.n.m.) sa nachádzajú v sedle medzi Starohorskými vrchmi, Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou. Táto obec je známa hlavne ako východiskové miesto pre turistiku a ako lyžiarske stredisko. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1702. V 17. storočí tu vznikali osady, ktorých obyvatelia sa zaoberali výrobou dreveného uhlia. Pri potláčaní SNP ustupovala povstalecká armáda, ktorá tu zanechala väčšinu svojej ťažkej výzbroje.


Panský diel (1 100,2 m n. m.) je výrazný hôľnatý vrchol, ktorý sa nachádza v Starohorských vrchoch nad Špaňou Dolinou. Z diaľky viditeľný vrch je známy lyžiarskymi vlekmi, ale i lokálnymi vysielačmi rozhlasových staníc pre Banskú Bystricu. Z vrcholu je nádherný výhľad do širokého okolia, hlavne na Zvolenskú kotlinu, Horehronie, ale i Banskú Bystricu. Na severnom úpätí sa nachádza športové centrum Šachtičky. V zimnom období je prevádzkované lyžiarske stredisko Šachtičky.


Šachtička (1 104 m.n.m.) je známe lyžiarske stredisko nachádzajúce sa neďaleko Banskej Bystrice. V Šachtičkách bolo vybudované lyžiarske stredisko, ktoré je vhodné na rekreačné, ale aj pre profesionálne lyžovanie. K dispozícii je 7 tratí rôznej náročnosti so štyrmi vlekmi a dvomi vlekmi pre malých lyžiarov, s celkovou dĺžkou viac ako 10 kilometrov. K dispozícií sú aj upravené trate pre bežecké lyžovanie.


Selce (380 m n.m.) je obec ležiaca na úpätí Starohorských vrchov. Dôkazy o najstaršom osídlení obce sa v podobe nálezov črepov z laténskej doby, no tiež rímskych mincí a šperkov našli v lokalite Hrádok, ktorá je nazývaná aj ako Staré Selce. Názov pochádzajúci od staroslovanského termínu selo s významom osada, posúva vznik obce do obdobia pred 10. storočie. V stredoveku viedla poblíž Seliec významná cesta Magna via, ktorá spájala Pohronie s Liptovom.

Prvá písomná zmienka o obci sa zachovala z roku 1332, kedy tu už stála fara i kostol. Nad obcou sa nachádza rekreačné stredisko Čachovo, kde sú vhodné podmienky na zimnú aj letnú turistiku.


Lyžiarske stredisko Čachovo-Selce (470 - 650 m n.m.) sa nachádza pri obci Selce v Starohorských vrchoch, neďaleko Banskej Bystrice. Stredisko sa pre svoju nadmorskú výšku zaraďuje medzi najnižšie položené lyžiarske strediská, ale studená Selčianska dolina mu zaručuje dobré lyžiarske podmienky.


Lyžiari a snowboardisti môžu využiť 4 lyžiarske vleky s dĺžkou 700, 400, 340 a 100 m, s kapacitou 3300 osôb/h. Zjazdovky v stredisku sú ľahkej až stredne ťažkej obtiažnosti. Pre rodičov s deťmi je pripravený detský svah a lyžiarska škôlka. Jedna modrá zjazdovka s dĺžkou 400 m je osvetená pre večerné lyžovanie. V stredisku je požičovňa športových potrieb, servis lyží a snowboardov, reštaurácia, dva bufety a prírodné klzisko.

 

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Január 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  7  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31