COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Veľký Kriváň
Dátum konania:
30.01.2016
Cieľ:
Vrátna dolina - Chleb - Malá Fatra
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Členom klubu sa poskytla zľava vo výške 30 % na dopravu, na čo sa použili prostriedky z 2 % dane z príjmov.

Trasa:

z Vratnej lanovkou na Snilovské sedlo - Snilovské sedlo - Veľký Kriváň - Snilovské sedlo - Chleb - Sedlo za Hromovým - Kopiská - Chata pod Chlebom - Snilovské sedlo - lanovkou do Vratnej.

Zjazdové lyžovanie: Ski areál Paseky, prevádzková doba 08:30 - 16:00 h.

Náročnosť:

stredne náročné, dĺžka trasy: 7,3 km, prevýšenie: 457 m, čas pochodu: 5:00 h.

Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel: 0903 575 211; e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vrátna dolina - Chleb

Popis

Krivánska Malá Fatra je časť pohoria Malá Fatra, ktorá sa rozprestiera na sever od rieky Váh. Veľká časť Krivánskej Fatry je od 1. apríla 1988 národným parkom. Nachádzajú sa tu najvyššie vrcholy pohoria Malá Fatra, ako je Veľký Kriváň (1 708,7 m. n.m.) a Malý Kriváň (1 670,9 m.n.m.), podľa ktorých dostala toto pohorie pomenovanie. Najväčšou dominantou je snáď najkrajší vrchol na Slovensku - Veľký Rozsutec.


Snilovské sedlo (1 524 m n. m.) je rozsiahle lúčnaté horské sedlo na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry, medzi vrchmi Veľký Kriváň a Chleb. Do sedla vedie 8 miestna kabínková lanovka od Chaty Vrátna vo Vrátnej doline. Jej horná stanica je v nadmorskej výške 1 490 m n. m. a dolná stanica 740 m n. m. s celkovým výškovým rozdielom 750 m. Prepravná rýchlosť lanovky je 5 m/s.


Veľký Kriváň (1 708,7 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá je po ňom pomenovaná. Tento lúčnatý vrchol ležiaci nad hornou hranicou rozšírenia kosodreviny je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Susedí s vrcholmi Malý Kriváň a Chleb, medzi sedlom Bublen a Snilovským sedlom. Južné, východné a západné svahy Veľkého Kriváňa sú lavinózne. Vrchol je dosť navštevovaný, nielen kvôli svojej výške a nádherným výhľadom do širokého okolia, ale aj vďaka dobrej dostupnosti zo Snilovského sedla, kam vedie kabínková lanovka.


Chleb (1 645,6 m n. m.) je tretí najvyšší vrchol Malej Fatry. Nachádza v Krivánskej Fatre na jej hlavnom hrebeni, neďaleko vrcholov Veľký Kriváň a Poludňový grúň. Od Veľkého Kriváňa ho oddeľuje Snilovské sedlo. Na jeho vrchole sa rozprestiera rovnomenná Národná prírodná rezervácia Chleb. Je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Jeho severné svahy sú zvláštne vytvarované na tzv. „chlebské kotle“, pozostatok po dávnych zosuvoch.


Chata pod Chlebom (1 423 m n. m.) je najvyššie položená turistická horská chata v Malej Fatre. Táto pomerne malá chata je celoročne otvorená a jej súčasťou je aj reštaurácia. Prvé zmienky o Chate pod Chlebom sú známe z obdobia Slovenského štátu. V roku 1945 bola vypálená ustupujúcimi nemeckými vojakmi. Neskôr bola na pôvodných základoch obnovená, ale 12. apríla 1982 opäť vyhorela. Súčasná chata je postavená na mieste hospodárskej budovy bývalej chaty. Z okolia chaty sú výborné výhľady do širokého okolia.


Ski areál Paseky je ideálnym miestom pre rodinné lyžovanie. Zjazdové trate s celkovou dĺžkou 3,3 km so 100% technickým zasnežovaním a severozápadnou orientáciou ponúkajú športovné vyžitie nielen pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých a veľmi dobrých lyžiarov a snowbordistov. Celková prepravná kapacita 4 sedačkovej lanovky a 3 vlekov je viac ako 4 tisíc osôb za hodinu.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Január 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  7  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31