COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Zimný výstup na Vtáčnik
Dátum konania:
23.01.2016
Cieľ:
Vtáčnik v zime - Vtáčnik
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

 

Lehota pod Vtáčnikom - Breziny - Dolné Lázky -Vrvrava - Malá Homôľka - Vtáčnik - Siahy - Píly - Gepňárova dolina - Kamenec pod Vtáčnikom.


Náročnosť:

náročné, dĺžka trasy: 20,3 km, prevýšenie: 1 058 m, čas pochodu: 7:00 h.


Zodpovedný vedúci:

Ing. Ján Gašparovič, cvičiteľ pešej turistiky  

tel.: 0918 777 400, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Cieľová oblasť

Cieľ:
Vtáčnik v zime

Popis

Lehota pod Vtáčnikom (356 m.n.m.) je bývalá banícka obec, v intraviálne ktorej sa povrchovo ťažilo hnedé uhlie. Nachádza sa na úpätí pohoria Vtáčnik, pod rovnomenných vrcholom. Prvá písomná zmienka o obciach z tohto úzmeia pochádza zo 14. storočia v súvislosti s hradom Sivý Kameň, ktorého zrúcaniny sa nachádzajú v susednej obci Podhradie.

Vtáčnik (1 346 m n. m.) je výrazný bralnatý vrchol vulkanického pôvodu na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria Vtáčnik. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria. Je najvyšším vrchom celého pohoria Vtáčnik.

Vrchol pokrýva zmiešaný ihličnato-listnatý les. Samotný vrchol je čiastočne odlesnený a umožňuje kruhový výhľad na okolité horstvá, ako sú Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Strážovské vrchy, Veľká Fatra, Malá Fatru, ale aj Žiarska a Hornonitrianska kotlina.

Je významným cieľom turistov v tejto oblasti a je tiež významnou križovatkou viacerých turistických chodníkov. Vrchol je zároveň ôsmou zastávkou náučného chodníka Vtáčnik, začínajúceho v Gepňárovej doline neďaleko obce Bystričany.

Vrchol predstavuje typické vulkanické pohorie tvorené andezitom. Vývoj v pohorí Vtáčnik je úzko spätý s vývojom v Kremnických vrchoch. V riečnom prostredí sa uložili vrstvy polymiktných zlepencov s pieskovcami a pokračujúca subsidencia umožnila vznik jazerno-močiarneho prostredia. Tu došlo k vzniku uhoľných slojov ako sú Handlová a Nováky, ktoré sú bádenského veku.


Kamenec pod Vtáčnikom (285 m.n.m.) - leží v južnej časti Hornonitrianskej kotliny na západnom úpätí pohoria Vtáčnik. Obec vznikla v 20. storočí spojením Dolného a Horného Kamenca. V obci bolo objavené hradisko so sídliskovými mladohalštattskými nálezmi. História osídlenia teda siaha až do Halštatskej doby (800 – 400 pred Kr.). Z tejto doby sa našli prvé stopy človeka, ktorý podľa nálezov zostal prítomný v tejto lokalite až do stredoveku.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Január 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  7  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31