COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Jablunkovské medzihorie
Dátum konania:
09.01.2016
Cieľ:
Jablunkovské medzihorie - Jablunkovské medzihorie
CATEGORIES:
Turistika na lyžiach, snežniciach , Pešia turistika

Popis

Trasa:

Na pešo a snežnice: Mosty u Jablunkova - Studeničný, rozcestí - Chata Studeničné - Girová, chata - Komorovský Grúň - Na Dílku - Jaworzynka, Lupiene -Jaworzynka - Trojmezí - Čierne pri Čadci.

Trasa na bežky: Ski Areál Mosty - Tunel - Celnice - Studeničný - Tunel - Ski Mosty (Beskydská magistrála).

Zjazdové lyžovanie: v Ski areáli Mosty u Jablunkova v čase 8:30 - 16:00 hod.


Náročnosť:

Na pešo a snežnice: stredne náročné, dĺžka trasy: 12,4 km, prevýšenie: 402 m, čas pochodu: 3:40 hod.

Na bežky: nenáročné, dĺžka trasy: 9,6 km.


Zodpovedný vedúci:

Stanislav Vakula, inštruktor pešej turistiky

Tel: 0903 575 211; e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.              

 

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Jablunkovské medzihorie

Popis

 

Mosty u Jablunkova (490 m n.m.) je obec nachádzajúa sa v Sliezsku, na hraniciach so Slovenskom. Prvé správy o osídlení pochádzajú z 2. polovice 16. storočia. V roku 1578 tu bolo postavené opevnenie Šance, ktoré slúžilo proti nájazdom Tatárov, neskôr proti Turkom. Dnes sa tu nachádzajú len ich pozostatky. V roku 1870 bola vybudovaná Košicko-bohumínska železnica.

Väčšina obyvateľov hovorí po naszymu, nárečím používaným v česko-poľsko-slovenskom pohraničí. V centre obce sa nachádza lyžiarsky areál.


Chata Studeničné (712 m n.m.) je horská chata, ktorá bola postavená v malebnej časti pohoria Jablukovského mezihoří. Leží pod najvyšším vrcholom pohoria Gírová, nad obcou Mosty u Jablunkova, v blízkosti štátnej hranice s Poľskom a Slovenskom.

Chata vznikla komplexnou prestavbou starej hájenky na koci 70. rokov minulého storočia. Pre hostí je k dispozícií reštaurácia i bar. Okolím chaty prechádza turistická značka, alej aj lyžiarské bežecké trate, ktoré sú udržiavané a vedú smerom na Hrčavu, Jablunkov, Bukovec i Mosty u Jablunkova.


Gírová (840 m n.m.) je najvyšší vrchol pohoria Jablunkovské mezihoří. Nachádza sa na česko-slovensko-poľskom pomezí, nad obcou Mosty u Jablunkova. Vrchol z diaľky pripomína svojim kužeľovitým tvarom sopku. Na jej severozápadnom úbočí bol vybudovaný lyžiarsky vlek, na južnom úbočí zasa turistická chata, ktorá tu bolo postavená v roku 1932. Pre hostí je k dispozícií reštaurácia i jedáleň.

Vrchol poskytuje obmedzený výhľad do okolia, hlavne na slovenské vrcholy a na juhovýchodné české pohorie. Na vrchole je osadená panoramatická mapa s popisom výhľadu. Na jej severozápadnom úpätí sa nachádza niekoľko pseudokrasových neprístupných jaskýň.


Trojmezí (555 m n.m.) je trojstykom troch štátov: Česka, Poľska a Slovenska. Nachádza sa na prudkom zraze nad miestnym potokom, v chotári poľskej obce Jaworzynka, slovenského Čierneho pri Čadci a českej Hrčavy. Je to zároveň najnižšie položený bod česko-poľskej hranice.

V roku 1995 tu boli osadené tri žulové monolity v tvare ihlanu s označením jednotlivých štátov. V rámci sprístupnenia Trojmedzia boli v roku 2007 brehy strže na poľsko-slovenskej hranici spojené 18 m dlhým mostom. Na česko-poľskej hranici bol tiež postavený drevený mostík dlhý asi 5 m. Miesto je výnimočné tým, že z vrcholu 606 m n.m. možno obdivovať panorámu troch štátov.


Beskydská magistrála vedie z lyžiarskeho strediska Ski areál Mosty u Jablunkova. Poskytuje pre bežeckých lyžiarov viacero alternatív, pričom prechádza cez pohori Jablunkovské mezihoří. K dispozícií je krátky okruh v rámci lyžiarského areálu, ale aj dlhšie okruhy vedúce cez Studeničnú, Komorovský Grún, prípadne cez Vitališov.


Ski areál Mosty u Jablunkova sa nachádza pri obci Mosty u Jablunkova. Ponúka 2 upravované stredne náročné zjazdovky o celkovej dĺžke 2 100 m obsluhované 4 lyžiarskými vlekmi. Zjazdovky sú umelo zasnežované a vybavené osvetlením. V rámci areálu bola vybudovaná aj bobová dráha s celoročnou prevádzkou.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Január 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
       2
  3  4  5  7  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31