COM_EVENTLIST_EXPORT_ICS

Podujatie 

Názov podujatia:
Trojkráľový výstup na Rokoš
Dátum konania:
06.01.2016
Cieľ:
Rokoš - Košút. skala - Strážovské vrchy
Kategória:
Pešia turistika

Popis

Trasa:

Nitrianske Rudno - Biele skaly - Košútova skala - Rokoš - Rokoš, sedlo - Plevňa - Ježkova Ves nad Nitricou.


Náročnosť:

stredne náročné; dĺžka trasy: 12 km; prevýšenie: 845 m, čas pochodu: 4:30 hod.


Zodpovedný vedúci:

Ing. Dušan Vakula, cvičiteľ pešej turistiky

Tel.: 0904 939 330, E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 

Cieľová oblasť

Cieľ:
Rokoš - Košút. skala

Popis

Nitrianske Rudno (318 m.n.m.) leží na úpätí Nitrických vrchov v pohorí Strážovských vrchov. Obec sa vyvinula pôvodne z baníckej osady. Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol, ktorý bol v rokoch 1804-1816 postavený na mieste dreveného kostolíka zničeného požiarom. Zaujímavú kulisu obce tvorí „silueta spiaceho mnícha“, ktorú vytvorí pohorie Rokoš pozostávajúce z Malého a Veľkého Rokoša. Cez obec preteká rieka Nitrica, na ktorej bola v rokoch 1951 - 58 vybudovaná vodná nádrž, ktorá slúži hlavne pre tepelnú elektráreň a chemický závod v Novákoch.

 

Rokoš (1 009,9 m n. m.) je najvyšší vrch Nitrických vrchov, geomorfologického podcelku Strážovských vrchov. Nachádza sa v ich najjužnejšej časti, na hranici okresov Prievidza a Bánovce nad Bebravou, nad obcou Diviaky nad Nitricou. V južnej časti územia Rokoša sa nachádzajú typické strmé skalné útvary so sutinami na ich úpätí. Celá skupina Rokoša je pokrytá bučinami. Borovica sosna má v tejto oblasti prirodzené rozšírenie. Z rastlín sa tu uplatňujú zvoncovník, repíček repíkovitý, prvosienka holá a iné. Zalesnený vrchol neposkytuje výhľad.

 

Košútova skala (840 m.n.m.) predstavuje malebný bralnatý vrchol, ktorý sa nachádza v Nitrických vrchoch, ktoré sú súčasťou pohoria Strážovské vrchy. Týči sa nad obcou Nitrianske Rudno, neďaleko Veľkého Rokoša. Poskytuje pekný výhľad na Predný Rokoš, čiastočne na Rokoš a obec Nitrianske Rudno. 

 

Pohorie Rokoš je súčasťou chráneného územia Národná prírodná rezervácia Rokoš. Je budovaný druhohornými usadeninami, najmä strednotriasovými dolomitmi, menej vápencami, chočského príkrovu, ktoré tu tvoria miestami skalné dominanty masívu (Košútova skala, bralnatý vrchol Rokoša, kaňonmi rozbrázdený Malý Rokoš, Plevňa a Kánisova skala). Je to pekná scenéria dolomitových a vápencových skál, týčiace sa nad Rudnianskou dolinou.

Najbližšie podujatia

  • CAMP Outdoor Prievidza

Kalendár podujatí

<<  Máj 2022  >>
 Po  Ut  St  Št  Pi  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  8
  91011121315
16171819202122
2324252627
3031